Przeskocz do treści

Dekalog tenisowy na czas kryzysu COVID-19

Wielu miłośników tenisa zastanawia się czy i jak zacząć nowy sezon tenisowy od początku maja. Poniżej podaję zasady gry na kortach tenisowych w czasie pandemii COVID-19 – opracowane w Austrii – do wykorzystania również w Polsce.

Korty w Rumi

Dzięki wspólnej inicjatywie Austriackiego Związku Tenisowego i ponad 800 klubów i ośrodków tenisowych w Austrii i Niemczech, opracowano warunki ich ponownego otwarcia dla grających (cały raport znajdziecie tu: https://www.etennis.at/vereinsumfrage-corona-krise/auswertung .

Stworzono swoisty „dekalog” tenisowy na czas kryzysu COVID-19, który pozwoli uprawiać naszą dyscyplinę bez niepotrzebnych, dodatkowych zagrożeń. Poniższy materiał pomoże zarządzającym obiektami tenisowymi w Polsce oraz samym tenisistom, bo ułatwi im unikanie niepotrzebnych zagrożeń w dobie epidemii.

Podstawowe „przykazania” tenisowe na czas epidemii COVID-19:

1. Gra pojedyncza zamiast debla

2. Utrzymanie właściwego dystansu między zawodnikami, tak przy zmianie stron, jak i w przerwach (*)

3. Ustawienie ławek dla grających w przepisowej odległości

4. Gra znaczonymi piłkami, tak by wyeliminować dotykanie nieswoich piłek (**)

5. Zachowanie szacunku wobec przeciwnika, także bez podawania mu ręki (***)

6. Ograniczenie do minimum (lub wyeliminowanie) korzystania z pomieszczeń klubowych i prysznicy

7. Udostępnienie dozowników z płynem do dezynfekcji rąk w toaletach i przy kortach

8. Ewentualne ustalenie buforów czasowych między poszczególnymi grającymi (szczególnie gdy należą do grup ryzyka) (****)

9. Rezerwacja on-line, tak by okres pobytu na obiekcie ograniczyć tylko do kortu

10. Trening zawodniczy tylko w formie zajęć indywidualnych

(*) Przeprowadzający ankietę sugerują rezygnację ze zwyczajowej zmiany stron. Aż 75% zarządzających klubami w Niemczech i Austrii uważa, że w tak wyjątkowej sytuacji można z tej zasady zrezygnować.

(**) Kwestia używania piłek wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Jak wynika z badań wirus COVID-19 nie przenosi się przez pot, co oznacza, że musielibyśmy na piłkę tenisową kichnąć, kaszlnąć lub napluć, by znalazł się na niej wirus i w ten sposób dotarł do naszego przeciwnika na drugą stronę siatki. Mimo to, aby zminimalizować ryzyko zarządzający klubami w Niemczech i Austrii sugerują proste rozwiązanie: obaj gracze przynoszą swoje piłki, odpowiednio je znakują i do serwisu używają tylko „swoich” piłek, zaś cudze podają rakietą na stronę rywala. Takie rozwiązanie popiera aż prawie 80% ankietowanych.

(***) 95 % ankietowanych popiera takie rozwiązanie, choć uścisk dłoni był i jest wyrazem okazania szacunku rywalowi. W dobie epidemii należy jednak ten szacunek okazywać w innej formie.

(****) Twórcy ankiety sugerują ustalenie 10-minutowego buforu pomiędzy poszczególnymi grami, tak, by poszczególni grający nie mogli się spotkać na korcie. Jest za tym rozwiązaniem 84% ankietowanych. W komentarzach sugerowano również ustanowienie specjalnych godzin gier dla grup szczególnego ryzyka tzn. osób starszych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: